Lži, podvody a s tím spojené krádeže předmětů či dokonce účtů jsou asi nejpalčivějším problémem Metinu. Oficiální tým GM od začátku rezignoval na jakékoliv potírání podvodníků, protože má příliš mnoho starostí s hackery a technickými problémy, navíc je prokazování takového jednání (ve smyslu toho, aby bylo soudně nenapadnutelné, což by se u hry, ve které se točí veliké peníze mohlo stát a prý i děje, co se týká potrestaných hackerů) prakticky nemožné, a proto nám slušným hráčům nikdo nepomůže, musíme si umět pomoct sami.
Nesmíme být naivní a věřit nejrůznějším rafinovaným pokusům o krádeže a podvody. Musím říct, že i já sám bývám překvapen, jak uvěřitelně kolikrát vypadají neustále nově vymýšlené pokusy o napálení neinformovaných hráčů. Proto bych tímto článkem rád přispěl svým dílem v boji s větrnými mlýny podvodníků. Bez ohledu na to, co vám bude kdo ve hře nebo jinou formou komunikace říkat, to co je napsáno dále v článku PLATÍ a je to psáno tak, aby vás to ani v nejmenším nepoškodilo. Předem si řekněte, zda chcete věřit mě, který vás osobně ani nezná a nebo "kamarádovi", který o vás ví, že máte třeba FMS+7 nebo předmět na +9...
Tento článek JE dlouhý a obsáhlý a má to svůj důvod. Přestože by mohla délka leckoho odrazovat, důrazně doporučuju dočíst ho celý, pokud ještě nemáte dostatečné zkušenosti v prevenci a rozpoznávání podvodů. K samotné formě článku - bude se tu objevovat výčet nejznámějších postupů podvodníků. Pokud se časem objeví způsoby nové, nebo jsem nějaký zapomněl, budou zařazeny dodatečně.
Krádeže hesel
Předně bychom si měli uvědomit, že heslo je stvořeno proto, aby něco CHRÁNILO. K tomuto účelu musí být dostatečně silné - to znamená dostatečně dlouhé a nesnadno uhádnutelné. Je dobré, když to není existující slovo a také by nemělo být shodné s vaším přihlašovacím jménem. Ani číselná kombinace data narození není vhodná volba, když ho řada z vás uvede někde do profilu, a vůbec by heslo nemělo mít žádnou uhádnutelnou spojitost s vaší osobou či vaším uživatelským profilem... Další důležitá věc - heslo by mělo být do každého systému jiné. Protože když vám ukradnou heslo do Metinu, pořád ještě se nemusí dostat do emailu nebo do účtů na dalších hrách nebo fórech. Pokud je ale heslo stejné a podvodník to "zkusí", může to být nepříjemné...
To jsou obecné rady jak předcházet prolomení hesla pomocí "útoku hrubou silou". V dnešní době není problém vyzkoušet x desítek tisíc možností během chvilky a v případě, že nejde o nabourání konkrétního účtu, tak je taktika "zadám jako heslo nějaké známé slovo a pak prostupně dosadím všechny uživatele, schválně kdo ho používá" vysoce efektivní, protože se udává, že až pětina uživatelů používá některé z nejznámějších hesel jako "heslo" nebo "12345". Toto číslo sice asi klesá s tím, jak roste "počítačová gramotnost" obyvatel, ale stále bude dost vysoké.
Je ovšem pravdou, že krádeže hesel na Metinu obvykle probíhají jinak. Obvykle ho sám majitel hesla vyzradí. To je další obrovská chyba, asi ještě větší než slabé heslo. I mě se stává, že požádám mailem uživatele o jeho přihlašovací jméno a on mi pošle i své heslo. Já mu s ním nic provádět nebudu, ale ANI já se něčí heslo NESMÍM dozvědět. Pokud ho řeknete mě bez ptaní, jak ho pak chcete neprozradit člověku, který k vám přijde a napíše vám "Jsem admin a potřebuju znát tvoje heslo"?
Tím se dostaváme k primárnímu způsobu krádeží hesel - vydávání se za členy herního týmu a mámení hesel pod záminkou, že je tým potřebuje. Ve hře tato zpráva probíhá stále, ale já ji znova zopakuju - ADMIN SE VÁS NIKDY NEBUDE PTÁT NA HESLO. Adminovi k ničemu není. Podvodníkovi, co vám chce ukrást účet, ano. Přijdou za vámi hráči jménem "GMNěkdo" (skutečný GM má před jménem zkratku funkce v hranatých závorkách - [], běžný hráč nemůže tyto znaky použít a tudíž jasně poznáte podvodníka). Budou vám tvrdit, že spadla databáze (nesmysl, kdyby spadla databáze, nebudete přihlášení a nebudete hrát), budou vám vyhrožovat, že jsou kamarádi nebo příbuzní GM a že dostanete ban, když jim heslo neřeknete, nebo že vás nahlásí pro cheatování. NEVĚŘTE JIM! Nikdo vás nenahlásí a žádný ban nedostanete. Pokud ale podlehnete a heslo prozradíte, škodu vám nikdo nenahradí...
V případě, že jste přeci jenom heslo vyzradili a účet vám byl ukraden, stále ještě není nic ztraceno, pokud se útočník nedostal i k vašemu emailu (viz poznámka o shodnosti hesel). Skrze stránky Metin2.cz totiž můžete heslo změnit a tím co nejdřív zabránit podvodníkovi v páchání škod na vašem účtu. Třeba vám stihne ukrást věci, ale alespoň postava zůstane. I v případě, že heslo sám rychle změní, můžete si ho stále nechat na mail poslat jako zapomentuté. Klíčové ovšem je, aby se podvodník nedostal do vašeho emailu. Pokud se mu povede to, změní i emailovou adresu a už se ke svému účtu nikdy nedostane.
Prevence krádeží hesel je tedy následující - nikdy a za žádných okolností nikomu heslo neříkat. Nemít heslo jednoduché a snadno uhádnutelné. A nemít stejné heslo k hernímu účtu a k emailu, na který je váš účet registrován.
Pozor: Ukazuje se v poslední době, že je snad dokonce možné, že vám pomocí jistého hacku heslo může být ukradeno i na základě pouhé znalosti přihlašovacího ID k vašemu účtu! Proto je dobré nemít ID stejné jako máte jméno postavy ve hře a nikomu byste své ID neměli nikdy prozradit. Nic tím určitě nezkazíte a možná vám to zachrání věci na postavě...
Podvodné stránky
Souvisí to svým způsobem s předchozím. Často se objevují odkazy na stránky (například spameři na náměstích, ale nejen ti), které na pohled vypadají jako oficiální stránky www.metin2.cz, se všemi grafickými prvky. Skutečně není problém takové stránky vytvořit. Problém je, že jejich formulář "Přihlášení" vás nepřihlásí k vašemu účtu, ale uloží si do jejich databáze váš login a heslo, čímž je cesta k vašemu účtu otevřená...
Ochrana je prostá - předtím, než se někam budete chtít přihlásit, podívejte se na adresu stránky, zda jse skutečně na "www.metin2.cz" a pokud ne, okamžitě stránku opusťte.
Pro případ, že byste někdo měl pochybnosti, zda náhodou i tato naše Encyklopedie není podobnou podvodnou stránkou, tak pro váš klid - nezkoušejte se vůbec přihlašovat pod vašimi údaji ze hry a vytvořte si při registraci účet s odlišnými daty (jméno, heslo), než jaký používáte ve hře. Potom se vám nemůže nic stát ;)
Yanghack a nabízené hacky obecně
Taktéž oblíbený způsob, jak krást účty. Nutno hned na začátek podotknout, že lidé, kteří uvěří, že získají program, díky kterému budou moct ve hře podvádět, si nezaslouží žádný soucit, když pak spláčou nad výdělkem, nicméně se stejně nad touto tématikou zastavím. Třeba alespoň některé odradím od pokusů "experimentovat" a "zpříjemnit si hru".
Princip podvodu je podobný jako v případě falešných stránek - tím, že si program, o kterém se domníváte, že je kýžený hack, spustíte, mu umožníte pracovat, získat údaje o vašem účtu a odeslat je tvůrci. A ten se opět bez práce naloguje na váš účet a v nejlepším případě ukradne všechno cenné. Jak se chránit podobnému útoku snad ani není třeba dodávat.
Krádeže ve hře
Znovu a znovu hráči sedají na lep podvodníkům, kteří tvrdí, že znají trik na vylepšování předmětů u kováře. Je potřeba si hned na začátek říct, že ŽÁDNÝ TRIK NEEXISTUJE. Vše je dílem generátoru náhodných čísel zabudovaného do hry, který určuje úspěch a neúspěch. NIKDO ho neumí oblafnout. V lepším případě si to jen myslí, v horším vás chce vědomě podvést. A zase musím poznamenat, že chtít "přechytračit hru" a přijít bez práce k lepšímu vybavení, je trestuhodné a trest také obvykle vzápětí přichází v podobě ztráty předmětu.
Obecně bych řekl, že je nutné ve hře prakticky nikomu nevěřit (a to stejné pochopitelně platí i u ostatních druhů podvodů), pokud to není dobrý kamarád, se kterým se osobně znáte (a i pak se můžou dít věci). Takže když vás někdo požádá "Půjč mi to a to. Já ti to určitě vrátím.", dáváte předmět v sázku. GM rozhodně nezasáhne a "zloděje" nepotrestá, musíte si proto umět pomoct sami. Je dobré si například říct o odpovídající náhradu jako zástavu - pokud vám druhý hráč věc už nevrátí, jako že ho nikdo nemůže donutit, aby to udělal, máte alespoň něco.
Pokud je to opravdu alespoň trochu kamarád, je pravděpodobné, že půjčka dopadne dobře. Horší je, pokud potkáte úplně cizího člověka, který vám nabídne, že vám vylepší předmět, když mu ho dáte, protože zná trik. Jak jsem říkal v úvodu - nezná ho a chce vás okrást. Může být natolik rafinovaný, že vám třeba ukáže zbraň +3, dojde za kovářem, provede "trik" a má najednou zbraň +4, kterou vám hned ukáže. A může to i několikrát opakovat, aby vše vypadalo věrohodně. Ovšem to nedělá triky, ale má v inventáři více zbraní s různými + a pokaždé ukazuje jinou. Takže jednoduchá pomoc - nic nedávat z ruky a vysmát se mu. Může začít nadávat, může začít vyhrožovat bany, ale nic se nedejte, v právu jste vy a on to dobře ví, jenom to zkouší.
V této souvislosti bych také rád zmínil konkrétně jeden drobně odlišný, ale známý a často používaný trik podvodníků zvaný "klonování".
Přijde za vámi týpek, že prý když máte jeden FMS, jestli byste nechtěli mít dva. Že je ve hře bug, díky kterému to jde... Zase by bylo normální říct mu v tu chvíli, ať si jde po svých, ale pochopitelně to ne každý udělá, protože vidina "pečených holubů, co lítají sami do huby" je skoro pro každého z nás alespoň trochu lákavá, co si budeme namlouvat.
Takže se dostanete k tomu, že vám podvodníček vysvětlí postup - dejte přemět do inventáře, pak ho jakoby zahoďte, ale nechte otevřené potvrzovací okno "Chcete skutečně zahodit...". Potom na předmět v inventáři klikněte pravým tlačítkem (nasazení předmětu) a on se zduplikuje.
Jenomže bohužel pro vás realita je taková, že se předmět nezduplikuje, nýbrž vypadne z inventáře na zem. Na to samozřejmě podvodník čeká, a okamžitě ho sebere. A tím to pro vás končí, můžete už pouze volat co chatu "XY je zloděj! GM dej mu ban!" Ale chyba to je vaše, takže podvodník se vám bude smát do obličeje a nedostane nic ani se nedovoláte "spravedlnosti".
Podvody při obchodu
Tohle je možná jediná podvodná činnost, kterou nemůžete plně ovlivnit svým jednáním.
Normálně by totiž měl obchod mezi dvěma hráči fungovat tak, že poté, co jeden z hráčů potvrdí transakci, už by druhý neměl mít možnost měnit zboží nebo peníze na své straně. Stejně tak by nemělo jít měnit částku yangů potom, co už jí hráč jednou zadal (pokud se spletl, musí se okno zavřít a začít znova). Ovšem rozhodně minimálně v minulosti se objevovaly "tradehacky", které tato pravidla popíraly a tím daly podvodníkům pré - dát 300K za FMS, druhý hráč potvrdí, podvodník následně změní cenu na 1 yang...
Jediná spolehlivá obrana proti podvodům při obchodech je obchod přes stánky - otevřít ve chvíli transakce stánek, tam dát zboží za domluvenou cenu a ať ho ten druhý koupí. Takto vás podvést nelze. Nevýhoda je, že se tak nedají uskutečnit výměny "zboží za zboží", ale s tím už nikdo nepomůže.
Upozorňuju na to, aby byl výčet kompletní, přestože musím podotknout, že mě osobně se za tu dobu, co jsem hrál, nikdy nestalo, že by mě někdo při obchodování podvedl (a to jsem "stánkový trik" nikdy nepoužil), nepočítám-li to, že někdo vědomě zneužil mé nevědomosti ohledně aktuálních cen a "natáhl mě", ale to už je něco jiného, to už je každého věc, jestli prodá "Silné tělo" za 10K, protože nezná jeho cenu. Osobně si myslím, že by se nevědomosti druhých zneužívat nemělo, ale to už je otázka toho, jestli si kdo vybere "cestu dobra" nebo "cestu zla" v životě...
To je zatím všechno, co mě ohledně podvodů v Metinu napadlo. Doplňujte mě, pokud jsem na něco zapomněl (nebo přibyl nějaký nový fígl), opravujte mě, pokud jsem něco napsal špatně. Tento článek je možná nejklíčovější, jaký na této encyklopedii může existovat, proto je důležité aby byl i na patřičné úrovni. Děkuji za pozornost těm, kteří to dočetli do konce. Měli byste teď být připraveni na všechno :)
Jiné známé triky:
Další dost oblíbený zlodějský fígl je při obchodování ve stáncích - Dají tam například candáty po 20k jednoho a někam doprostřed řady ho přecení za 200k málokdy si toho někdo všimne, takže pozor kupujete li více položek kontrolujte si cenu zboží!